Національний природний парк Джарилгацький

Національний природний парк Джарилгацький

Національний природний парк Джарилгацький розташований на однойменному острові Скадовського району. До заповідної паркової зони також відноситься і Джарилгацька затока, яка омиває його територію. Відпочинок у Скадовську та Лазурному можна урізноманітнити, відправившись у цікаву морську подорож до казкового острова Джарилгач.

Джарилгацька затока

Джарилгач простягнувся більш ніж на сорок кілометрів вздовж Чорного моря та унікальної Джарилгацької затоки. Так, справді, унікальної.  Взяти хоча б таку характеристику, як солоність. Адже від самого спочатку Джарилгацька затока була найсолонішою затокою Північно-Західного Причорномор’я. І ії солоність досягала 18-19 проміле. Тобто, в одному літрі води містилося до 19 грамів солей. У той час як звичайна солоність інших заток і відкритого моря — 12-15 проміле, дуже рідко до 17. А нерідко — і 9-10, через близькість Дніпра. І вода з нього йде на північний захід і на південний схід, доходить до Тендрівської та Одеської заток. А Джарилгацька затока майже повністю закрита, і влітку її солоність збільшується через випаровування. У затоці острова Джарилгач проживає кілька десятків видів представників морської фауни, серед яких зустрічаються і досить рідкісні тварини. З них: 4 види безхребетних і 12 видів риб, занесених до Червоної книги України.

Острів Джарилгач

Природа острова Джарилгач так само багата і різноманітна. По-перше, на острові збереглися рідкісні та зникаючі види рослин і тварин. З рослин перш за все необхідно назвати золотобородник. На острові знаходиться одне з небагатьох місць в Україні, де росте цей рідкісний вид. Крім того, на острові мешкають олень благородний, лань і муфлон. І хоча популяції цих звірів створені штучно, вони представляють неабияку цінність. Крім того, острів, як і затоку, є одним з найважливіших місць проживання водоплавних і навколоводних птахів. Лебеді, качки різних видів, кулики, чайки, крячки, чаплі, каравайки, пелікани.  Для птахів затока та острів мають величезне значення — і в гніздовий період, і під час перельотів, і в зимовий час. 

Національний природний парк

Щоб зберегти природну красу і багатство парку, через рік після його відкриття вся заповідна зона була віддана під спеціальну охорону. Ще в 1974 році тут було створено заказник: для охорони рідкісних рослин і перш за все того ж золотобородніка. А з середини 1990-х років дослідники та громадські діячі почали активну боротьбу за створення національного парку. Вона увінчалася успіхом: 11 декабря 2009 року тодішній президент Віктор Ющенко підписав указ про створення Національного природного парку «Джарилгацький». А восени 2011 року був підписаний вже інший документ — Постанову про створення Національного парку «Джарилгацький». Саме після цього, відповідно до законодавства, почалося створення національного парку: набір співробітників та організація відділів. У Національному парку «Джарилгацький» їх зараз два: відділ Держохорони природно-заповідного фонду та відділ наукової та еколого-виховної роботи та рекреаційного благоустрою. Щорічно у літній період співробітники Нацпарку проводять екскурсії за декількома маршрутами. Більш детально ознайомитися з маршрутами та замовити екскурсію можна тут, «Екскурсійні маршрути Національного природного парку Джарилгацький»